Vakumlu Kumlama Makinesi

Sinan Kumlama Vakumlu Kumlama Makinaları, üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında tasarlanmış, özel isteklere cevap verebilecek şekilde dizayn edilmiş kullanımı basit makinalardır. Vakumlu kumlama, basınçlı havanın vakum etkisinden faydalanmaktır. Basınçlı hava, kumlama tabancası adı verilen aparatın içinden geçirilmek suretiyle tabancanın alt kısmındaki boşluktan vakum yapılması sağlanır. Basınçlı havanın yaptığı vakum etkisiyle emilen sarf malzemelerin yine bu tabancanın içinde hava ve kum karıştırılarak yüzeye püskürtülmesi işlemine vakumlu kumlama denir. Bu işlemin kumlama tabancası ile birlikte püskürtme ve özel filtre sistemi ile donatılmış bir kabinde yapılması uygundur. Kumlama kabinlerinde temel prensip alt haznede biriken kumun, içinden basınçlı hava geçirilerek kumlama tabancası vasıtasıyla emilerek püskürtülmesidir.

Vakumlu kumlama makinaları, manuel veya otomatik kumlama seçenekleriyle, küçük parçaların kumlanmasında kullanılan makinedir. Paslı, boyalı, çelik konstrüksiyon, profiller ve hassas yüzeylerin temizlenip boyaya hazırlanması,  çapaklarının temizlenmesi gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Yüzeylerin çapaklarının alınarak, parlak bir yüzey sağlanması amacı ile de kullanılmaktadır. Demir, sac, alüminyum, cam malzemelerin yüzeylerinin temizlenmesi, dişçilik sektöründe, dekoratif şekil verilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Manuel tip kabinlerde; operatör kabin içine parçayı koyarak kumlama tabancası yardımıyla kumlama yapar. Otomatik tip kabinlerde; tabanca kumlama yapılacak malzemenin şekline ve boyutuna göre tüm alanı görecek şekilde belli açılarla kabine yerleştirilir ve kumlama yapılır. Üretim alanında; taşınabilirlik ve fazla bir alan kaplamaması sebebiyle istenilen yerde kullanıma müsaade eder.

 

Opsiyonel olarak döner tabla sistemi entegre edilebilir.

Toz tutma filtreleri sayesinde çalışma esnasında etrafına toz yayılmadan hazne içinde birikir. Makine  filtre, ana kabin, gözetleme penceresi, bunker ve aydınlatma kısımlarından oluşmaktadır.  Geniş görüş alanına sahip gözetleme penceresine, aşındırıcı ve tozdan etkilenmeyecek özellikte tasarlanmış aydınlatma sistemine sahiptir. Kumlamaya dayanıklı eldivenleri vardır ve kabin içi, aşınmaya dayanıklı kauçuk lastiklerle döşenmiştir. Makinalarda kapı açıldığında sistemi otomatik olarak durduran güvenlik tertibatı mevcuttur. 

TEKNİK ÖZELLİKLER :

– Çift-Tek kapılı seçenekleri

– Basınç ve faz göstergesi

– 1500 saat kapasiteli Amerikan Malı Borkarbür Nozul

– Çelik gövde, özel imalat enjektör, 6 barda 1,2 m3/dak Hava-Kum karışımı püskürten sistem

– Kumdan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiş, kolay değiştirilebilir aydınlatma sistemi

– Yağ ve su tutma özellikli filtre regülatör

– CE belgeli aşınmaya mukavemetli eldiven

– Eldiven koruyucu kolluk

– Kum miktarını ayarlama özelliği

– Koruyuculu pedal sistemi

VAKUMLU KUMLAMA MAKİNASI ÇEŞİTLERİ

T: Kabin içerisinde hareket edebilen, kendi ekseninde dönebilen model.

DT: Kabin dışarısına raylar vasıtasıyla çıkabilen,kabin dışında bunker bulunan model.