Silisyum Karbür

Silis kumu ve karbonun Acheson fırın tekniği ile bir araya getirilerek imal edilen malzemeye silisyum karbür adı verilir. Malzeme fırınlarda yüksek sıcaklıklarda ısıtma sağlayarak meydana gelir. Malzeme yapı olarak oldukça serttir. Keskin ve abrasif yapısı da bulunan ürün, alüminyum oksitten çok daha sert yapıda bir malzemedir. Silisyum karbür, kimyasal anlamda yüksek direnci bulunan bir maddedir. Bu bakımdan malzeme uzun ömürlü kullanım sağlar. Mohs sertliği 9.25 olan silisyum karbür, aşındırıcılar grubunda bulunan en sert aşındırıcıdır. En sert kumlama malzemesi olmasından dolayı pek çok alanda kumlama uygulamalarında yer alır.

      Blok halden ufak kıymık haline getirilen silisyum karbür, en kaliteli maddelerdir.  Maddelerin geri dönüşüme uygun olmaları avantajlı kullanım sağlar. Ayrıca malzemenin yüksek kesme hızları da tercihen malzemenin kullanılmasını sağlar. Sert ve abrasif yapısı silisyum karbürü diğer aşındırıcılardan öne çıkarmaktadır. Diğer aşındırıcılara göre silisyum karbür ile yapılan aşındırma işlemleri kısa sürede son bulur.

Silisyum Karbür Uygulama Alanları

 Uygulama alanı olarak silisyum karbür geniş bir alanda kullanım oluşturur. Malzeme otomotiv sanayinde kullanılan önemli ürünler arasında yer alır. Burada jant sanayi yüzey işlemleri silisyum karbür ile gerçekleşir.  Otomotiv sanayinde vida, somun ve cıvata sanayi yüzey işlemleri de aynı şekilde silisyum karbür ile gerçekleştirilir.

  Gemi sanayi kumlama işlemleri silisyum karbür kumlama ile gerçekleştirilir. Treyler sanayi kumlama işlemleri de uygulamanın kullanıldığı alanlar arasında bulunur. Ferforce sanayi kumlama işlemlerinde ve torna ürünleri sanayi kumlama işlemlerinde malzeme, rahatlıkla kullanılır.  Kalıp metal ve yedek parça sanayi ve yay sanayi kumlama işlemlerinde de uygulama en iyi sonuçları vermektedir. Jant sanayi yüzey işlemlerinde vida, somun, cıvata sanayi yüzey işlemlerinde de silisyum karbür kumlama uygulaması gerçekleştirilir.

  Cerrahi malzemeler sanayi yüzey işlemleri ile teflon ev eşyaları kumlama işlemleri de silisyum karbürlerin en fazla kullanıldığı alanlar arasında bulunur.  Boru ve kazan sanayi kumlama işlemlerinde ya da takı ve mücevher sanayinde düzleştirme işlemleri için uygulama en iyi sonuçları verir. Ateşli silah ve mermi yüzey işlemlerinde silisyum karbür oldukça kullanışlı sonuçlar çıkarır. Otomotiv kaporta sanayi kumlama işlemleri için de kullanışlı yapısı bulunuyor.

Silisyum Karbür İşlevleri

  Pek çok sanayi alanında ve işleme alanında kullanılan silisyum karbür, temizleme işlemlerinde oldukça etkilidir. Yüzeylerde temiz bir görüntü oluşturan uygulama aynı zamanda çapak alma işlemlerinde de kullanır. Kir- pas gibi söküm için etkili yollar isteyen uygulamaların söküm işlemleri silisyum karbür ile rahat şekilde gerçekleşir. Pürüzlendirme ve yeniden işlem isteyen demir dışı metaller için de uygulama pek çok şekilde kullanılır. Metallerin boya, kaplama, toz boyama gibi işlemler öncesinde kumlama çalışması için en uygun malzemelerden birisi silisyum karbürdür.

    Jet ve benzin motor parçalarında termal metal sprey ile karbon atıklarının temizlenmesinde uygulama etkili sonuçlar vermektedir. Turbo şarjların onarımlarından ya da bakımlarından önce de kumlama işlemi yapılabilir. Dekoratif camların işlenmesinde ve şekillenmesinde uygulama rahat çalışma gerçekleştirilmesini sağlar. Taş, metal, ağaç ve cam pürüzlendirme ya da şekillendirme işlemlerinde de silisyum karbür uygulamaları etkili sonuçlar verir.  Malzeme, pişirme fırınları bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu fırınlarda kullanılan refrakterler içinde, balistik zırhlı plakalar, aşınmaya dirençli nozul ile seramik fırın malzemelerinde kullanılır.

  Kullanım özelliği bakımından silisyum karbür çok amaçlı bir kumlama malzemesidir.  Malzeme sadece kumlama alanlarında değil cilalama alanlarında da rahatça kullanılır. Zımpara, bez ve cilalama malzemesi olarak uygulama pek çok alanda tercih edilir.  Kullanım açısından silisyum karbürü seramik zımpara diskleri ve malzemeleri için de kullanmak mümkündür. Malzeme yapısı olarak aşınmaya karşı dirençli olması uygulamanın pek çok alanda kullanımına olanak sağlar. Ateşe karşı da dayanıklı olan silisyum karbür, bu özellikleri ile pek çok sanayinin vazgeçilmez malzemeleri arasında bulunur.

Silisyum Karbür Fiziksel Özellikleri

Fiziksel ve kimyasal anlamda incelemesi yapıldığında silisyum karbür için pek çok özelliğin bulunduğu ortaya çıkar.  Silisyum karbür fiziksel özellikleri arasında ilk sırada malzemenin kırıntılı ve sert yapısı gelir. Kırıntılı yapısı bulunan malzeme demir içermemektedir. Madde alüminyum oksitten çok daha sert bir malzemedir ve daha keskindir. Ürün olarak istikrarlı ve dirençli yapısı ön plana çıkmaktadır. Sert yapısı ve özellikleri ürünün uzun kullanım ömrünün olmasını sağlar. Kullanım sitemleri açısından basınçlı kumlama donanımları bulunur. Sistem için enjeksiyon kumlama donanımları da kullanım sitemleri olarak yer alır.

Fiziksel olarak silisyum karbür incelendiğinde özgül ağırlığının 3,2 olduğu görülür. Erime noktası ise bu malzeme için 2300 derecedir. Tane iriliğine göre ağırlığı 1,3 ile 1,5 g olarak değişmektedir. Sertlik açısından ürün incelemesinde 9,5 mohs değer ölçüsü ortaya çıkar. Paketleme için ürünler 24 kg ağırlığında çuvallarda bulunur. Palet üzerinde ağırlık ise 1 ton olmaktadır.

Standart ürünler için tane boyutları 2000 ile 2800 olarak başlar. Bu ağırlık F008 için geçerlidir. F010 için ise tane irilikleri 1700- 2360 olarak belirlenebilir. F012 için belirlenen aralık 1400- 2000 olarak verilmektedir. F14, F16, F20, F22, F24, F26 şeklinde 4’lü olarak FEPA artışı gözlemlenir. Bu artışa bağlı olarak irilikler de 1180- 1700, 1000- 1400, 850- 1180, 710- 1000, 600- 850 olarak belirlenir. F220 için belirlenen aralık ise 53- 75 olmaktadır.  Müşteri taleplerine göre fiziksel olarak irilikler değişebilir. Büyüklük ya da küçüklük istek doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Silisyum Karbür Kimyasal Özellikleri

Sembol ve kimyasal oranlara bakıldığında silisyum karbür kimyasal özellikleri ortaya çıkar.  Üründe SİC yani silisyum karbür yüzde 98,00 oranında bulunur. Yüzde 0,50 oranında C- free yani serbest karbon yer almaktadır. Fe2O3 demirII Oksit yüzde 0,24 oranında bulunur. Magnetik grup ise yüzde 0, 12 oranında bulunmaktadır. 

Kimyasal olarak incelenen silisyum karbür için gerekli oranlar en iyi şekilde ayarlandığı görülür.  Silis kumu ile karbonun bir araya gelmesinden oluşan ürün özel fırınlama işleminden geçmektedir. Acheson fırın tekniğinde yüksek sıcaklıklara ısıtılması ile oluşan silisyum karbür, pek çok sanayi alanında kullanılır. Yapı olarak ürünün sentetik malzeme olduğu görülmektedir. Ürün sanayi malzemeleri için yüzey düzleştirme ya da pürüz oluşturma gibi alanlarda kullanılır. Aşındırıcılar ailesi içinde bulunan silisyum karbür, yapı olarak en sert kumlama malzemesidir. Yapısının sert olması malzemenin uzun süre kullanımını da sağlar. Ayrıca malzeme yeniden bir araya gelerek kullanım olanağı da sunar.

Blok halden kıymık hale gelen silisyum karbür, yüksek kalitede bulunan ürünlerdir. Sanayi alanında hızlı kesim işlemlerinde ya da hızlı işleme çalışmalarında en verimli sonucu silisyum karbür vermektedir. Cam gibi hassas ürünler için oldukça kaliteli işçilikler ortaya çıkarır. Sistem olarak kullanımı hızlı ve rahat bir çalışma olanağı sunmaktadır.

Keskin kenarlara sahip olan silisyum karbür, sert ve keskin yapısı ile net sonuçlar ortaya çıkarır. Ağaçların şekillenmesinden jantların pürüzsüz hale getirilmesine kadar her alanda silisyum karbür kullanılır. Kullanım alanlarında sistem en iyi sonuçları vermektedir. Sistemin avantajı mali olarak uygun fiyatlarda çalışma sunmasıdır.