Seyyar Kumlama Makinası

Çeşitleri

OTOMATİK:

Otomatik; kum ve hava akışını elden kumanda edebilen sistem.

MANUEL:

Manuel; kum ve hava akışını kazandan kumanda eden sistem.

SULU:

Aşındırıcı ve suyu aynı anda püskürterek tozumayı önleyen sistemdir.

Paslı, boyalı, çelik konstrüksiyon profiller ve gemi yüzeylerinin temizlenip boyaya hazırlanması, döküm ve dövme çapaklarının temizlenmesi gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Demir, sac, alüminyum, cam malzemelerin yüzeylerinin temizlenmesi, dekoratif şekil verilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Kabine girmeyen büyük parçaların kumlanmasında, şantiyelerdeki çelik yapıların kumlanmasında ideal çözümler sunar. En önemli özelliği de tüm aşındırıcı granülleri kullanabilmesidir. Kumlama yapılacak alan genişletilmek istenirse kumlama hortumunun boyu uzatılabilir. 

Temizliğin istenilen düzeyde olması için basınçlı hava debisi ayarlanır.  Makineyi çalıştırmak için tank kumla doldurulur. Kum giriş yeri lastik tampon ile kapatılır ve böylece tankın içinde bulunan hava basıncı ile hortumun içindeki basınç eşitlenir. Kendi imalatımız olan vanada kum ve hava birleşerek nozul ucundan basınçlı bir şekilde kumun çıkması sağlanır. Nozul temizlenecek yüzeye doğru tutulmalıdır. Her hangi bir canlıya ve özellikle yüze tutulmamalıdır. Nozul elle tutulur ve temizlenmek istenen yüzey kumlanır. Kumlama yapan kişinin maske takması gerekmektedir. Tanka konulacak kum kuru olmalıdır. Yaş veya nemli kum makinede tıkanmalara neden olur. Nozul sökülüp takılabilir bir şekilde dizayn edilmiştir. Kum içinde iri parçalar varsa nozulun tıkanmasına yol açar. Bu durumda nozul sökülüp temizlenebilir. Kullanılan kum, cinsine göre 5-6 defa kullanılabilir. Kumlama yapılan ortam kapalı olursa bu hem kumun tekrar kullanılması hem de çevre açısından daha uygundur.

330 litrelik kazan, makinanın sevkini kolaylaştırmak adına 3 tekerlekli imal edilmiştir. Ön teker serbest nizam, arka iki teker ise sabittir.

220 litrelik kazanda ise 2 teker mevcuttur.  

 

Sinan Kumlama Makineleri Seyyar Basınçlı Kumlama Makinaları kazan (tank), basınçlı hava filtresi, kumlama vanası, solunum filtresi, kumlama ve hava hortumu, kompresör hortumu, maske, nozul ve nozul aparatı ile komple sunulan bir tasarımdır. Basınçlı hava vasıtasıyla çalışır. Makinaya hava bağlanır ve bu şekilde kumlama işlemi uygulanır. Debisi 5-6 m³/dk olan vidalı kompresör uygundur.

Seyyar kumlama, kumlama işleminin yapılacağı yere yüksek tazyikli hava üreten bir kompresör, kumlama makinesi, hortumlar ve bu gibi kumlama ekipmanın taşınması ile yerinde uygulanan kumlama tipidir. Seyyar kumlama  her yerde yapılabilir ve her cins malzemeye ve genellikle büyük malzemelere tatbik edilebilir. Fakat bu metodun da tek dezavantajı toz çıkarmasıdır. Hassas kumlama yapmak amacıyla kullanılan emişli seyyar kumlama makinasının en büyük niteliği, az hava tüketimi ve kullanım kolaylığına sahip olmasıdır. Seyyar kumlama makinası büyük kum haznesi sayesinde 250 kilograma kadar kum alabilmektedir. Seyyar kumlama makineleri, yüksek kum püskürtme gücüne sahip olan kumlama tabancaları sayesinde istenilen her türlü kumlama ve sarf malzemesini püskürtebilir. Hava tüketimi yalnızca 4,2 metreküp/dakika (6-8 bar) olan seyyar kumlama makinası tekerlekli olması sayesinde kolaylıkla hareket ettirilebilir. Seyyar kumlama makinesi üzerinde bulunan hava girişindeki regülatör aracılığı ile arzu edilen basınçta çalışma olanağı sunmaktadır. Ufak çaplı kumlama işleri için tasarlanmış olan seyyar kumlama makinesinin sac yüzeyi darbe ve çizilmelere karşı elektrostatik toz boya ile koruma altına alınmıştır. Seyyar kumlama makinesinde yüksek dayanıma sahip sertleştirilmiş çelik gövdeli kumlama tabancası ve aşınmaya karşı güçlü borkarbür kumlama nozulu kullanılmıştır. Seyyar kumlama makinesi 2-10 bar çalışma basıncında kullanıldığı vakit yaklaşık olarak dakikada 4,2-5,8 metreküp hava ihtiyacı olur. Bu özellikleri ile seyyar kumlama makinesi hem enerji tasarrufu sağlar hem de hassas kumlama yapar.

Otomatik ve manuel çalışabilen çeşitleri mevcuttur.

STANDART EKİPMANLAR

Hidrostatik Testi Yapılmış Kumlama Kazanı    100lt, 220lt, 330lt 550lt

Basınçlı Hava Filtresi                                                             KS 7200

Kum Ayar Vanası                                                                   Tescilli Tasarım

Adaptör                                                                                  Nozul İçin

Alman Menşeili CE Belgeli Nozul                                          DN-8-10

Yarım Elbiseli Maske                                                             İmalatımız

İthal Solunum Filtresi                                                            Aktif Karbon

Otomatik Kumlama Tetiği Türkiye Menşeili                       Sinan Kumlama Makineleri

Pnömatik Valf Hava Hortumu                                               5,5*8mm

Pnömatik Maske Hava Hortumu                                         10*8mm

Kurt Ağzı                                                                              1’’ Dişi

Kurt Ağzı                                                                              1’’ Erkek

Solunum Güvenlik Basınç Regülatörü                                 1’’

Kazan Güvenlik Basınç Regülatörü                                     ¼’’

OPSİYONEL EKİPMANLAR

Sulu Kumlama Nozulu

Açılı Kumlama Nozulu