Paslanmaz Çelik Gritler

Paslanmaz çelik grit çeşitlerine grittal adı da verilmektedir. Paslanmaz çelik gritler özellikle kaplama yapılacak yüzeylerde kaplama öncesinde uygulanan işleler için tercih edilir. Bu işlemler sırasında paslanmaz çelik gritler ile yüzeylerin pürüzlendirme işlemi yapılmaktadır.

Paslanmaz çelik gritler genel olarak yüzey temizleme, yüzeylerde iyileştirme ve kumlama çalışmalarında kullanılır. Kimyasal yapı açısından bakıldığında ise 62 HRC seviyesinde dayanıklılık göstermektedir. Sertlik yapıları da oldukça güçlüdür. Paslanmaz çelik gritler hem otomatik hem de basınçlı şekilde kullanılır. Özellikle işlev bakımından daha kısa sürede kumlama işlemini tamamlar ve daha parlak yüzeyler elde edilmesine yardımcı olur.

Paslanmaz Çelik Gritler ve Çeşitleri

Paslanmaz çelik gritler kendi içerisinde yapısal özelliklere göre farklı çeşitlere ayrılır. Özellikle bu çeşitler arasında dayanıklılık durumu ve kırılgan yapı önemli bir kriter haline dönüşür. Paslanmaz çelik gritler içinde Ferrit denilen bir form yer alır. Bu form aslında çeliğin en düşük ve yumuşak formu olarak gösterilebilir. Çünkü içerisinde yer alan çelik, oldukça düşük bir karbona sahiptir.

Martensit adı verilen grit çeşidi ise östenitin hızlı bir şekilde soğutulmasıyla elde edilir. Bu form aslında karbona yeteri şekilde doymuş bir yapıdadır. Aşındırıcı bir malzeme olarak Martensit çok tercih edilmez. Bunun nedeni ise çok sert ve oldukça fazla kırılgan olmasıdır. Çünkü kırılganlığı kullanım alanını da kısaltmaktadır. Ösenit grit ise hem yumuşak hem de sünebilen bir yapıdadır. Sertleştirme işlemlerinde önemli bir özelliğe sahip olduğu için grit çeşitlerinde de önemlidir.

Paslanmaz Çelik Gritler ve Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik gritler genellikle hassas döküm sanayilerde tercih edilir. Özellikle bu sanayilerde paslanmaz parça ve makinelerin temizlenmesinde paslanmaz çelik gritler kullanılır. Bunlarla beraber tüm el aletleri üretimlerinde, özellikle el aletlerinin kaplanmasında ve temizlenmesinde kullanılır.

Maden sanayide de tercih edilen paslanmaz çelik gritler madeni eşya ve para üretiminde kullanılır. Ek olarak ise dorse sanayi olarak geçen araçların kaplanmasında ve kaplanma öncesi yüzey temizliğinde tercih edilir.

Paslanmaz çelik gritler alan açısından oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gelişen sistemlerle beraber giderek de bu alanın çeşitlenmesi bekleniyor.